נפטרים עכשיו מהמשקפיים!
background image
חשוב לדעת

משך ההליך- מספר דקות בודדות
חזרה לשגרה- מייד לאחר הניתוח
כאבים- אין!
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

לאחר בדיקת התאמה, כ-30% מבני ה-18 ומעלה המועמדים לניתוח הסרת משקפיים בלייזר, מאובחנים כלא מתאימים לניתוח, והם יאלצו להישאר עם משקפיים או עדשות.

אסטיגמציה

חשוב לדעת

משך ההליך- מספר דקות בודדות
חזרה לשגרה- מייד לאחר הניתוח
כאבים- אין!
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

לאחר בדיקת התאמה, כ-30% מבני ה-18 ומעלה המועמדים לניתוח הסרת משקפיים בלייזר, מאובחנים כלא מתאימים לניתוח, והם יאלצו להישאר עם משקפיים או עדשות.

אסטיגמציה (צילינדר) היא בעיית ראייה שאינה מובנת כל כך, גם השם אסטיגמציה מאתגר הרבה אנשים המכנים אותה בשם אסטיגמטיזם. כמו קוצר ראייה ורוחק ראייה, אסטיגמציה היא שגיאה של השתברות הקרניים, כלומר זוהי אינה מחלה בריאותית בעין או מחלת עיניים.

נשאלת השאלה כיצד העין ממקדת את האור במצב של אסטיגמציה? ובכן בעין עם אסטיגמציה, האור אינו מגיע עם מיקוד אחיד על הרשתית כדי לייצר ראייה ברורה, במקום זאת, נרקמות נקודות מיקוד רבות לפני או אחרי הרשתית (או בשתיהן יחד) ולכן אדם הסובל מאסטיגמציה בדרך כלל יראה מטושטש או מעוות לכל הטווחים (קצר, רחוק ולטווח הבינוני).

לפניכם הסבר מלא על אסטיגמטיזם, סממנים, מה גורם לאסטיגמציה? איזה סוגי אסטיגמטיזם קיימים ואיך מגלים ומתקנים צילינדר בעין?

עצרו לרגע

סובלים מאסטיגמציה? הסרת משקפיים בלייזר היא הפתרון עבורכם. זהו הליך אסתטי רפואי קצר לתיקון אסטיגמציה, שישחרר אותכם מהצורך במשקפיים. חשוב לבחור במכון עיניים מקצועי ולהבטיח את הצלחת הטיפול! התייעצו עכשיו עם מכוני עיניים מובילים באמצעות מילוי הטופס באתר.

עצרו לרגע

סובלים מאסטיגמציה? הסרת משקפיים בלייזר היא הפתרון עבורכם. זהו הליך אסתטי רפואי קצר לתיקון אסטיגמציה, שישחרר אותכם מהצורך במשקפיים. חשוב לבחור במכון עיניים מקצועי ולהבטיח את הצלחת הטיפול! התייעצו עכשיו עם מכוני עיניים מובילים באמצעות מילוי הטופס באתר.


סממני אסטיגמציה

צילינדר במשקפיים גורם בדרך כלל לראייה מטושטשת או מעוותת בדרגות שונות ובכל מרחק. סימנים של אסטיגמציה הם מאמץ בראייה וכאבי ראש במיוחד אחרי קריאה או משימות ראייה והתבוננות ממושכות. מצמוץ שמטרתו מיקוד הראייה הוא גם כן סממן של אסטיגמציה לא נכונה או אסטיגמטיזם.


מה גורם לאסטיגמציה?

בדרך כלל צילינדר בעין גורם לאי סדר בצורת הקרנית. במקום שלקרנית תהיה צורה סימטרית עגולה כמו לכדור, הקרנית הופכת להיות אובאלית כאשר מצהר אחד נעשה יותר מקומר מאשר המצהר (מרידיאן) הניצב אליו.

כדי להבין מהו מצהר, נדמיין את העין כפני שעון קיר, קו שמחבר בין השעה 12.00 ולשעה 6.00 הוא מצהר אחד, קו המחבר בין השעה 3.00 ל- 9.00 הוא מצהר שני. המצהרים התלולים ביותר והשטוחים ביותר של עין עם אסטיגמציה נקראים מצהרים ראשיים (פרינציפליים). במקרים אחרים, אסטיגמציה נגרמת על ידי צורת העדשה בתוך העין, לסוג האסטיגמציה הזה קוראים אסטיגמציית דמוית עדשה.

אסטיגמציה


סוגי אסטיגמציה

אסטיגמציה מיופייה - אחד או שני המצהרים הראשיים של העין הם קצרי ראייה.

היפר מיופייה אסטיגמציה - אחד או שני המצהרים הראשיים הם רוחק ראייה.

אסטיגמטיזם מעורב - מצהר ראשי אחד הוא קוצר ראייה והשני רוחק ראייה.

כל אחד מסוגי האסטיגמטיזם המתוארים לעיל יכול להיות סדיר ולא סדיר. באסטיגמציה סדירה, המצהר הראשי הוא 90 מעלות בנפרד (אנכי אחד לשני), באסטיגמציה לא סדירה המצהרים אינם אנכיים האחד כלפי השני. האסטיגמציה ברוב המצבים היא אסטיגמצית קרנית סדירה - הנותנת צורה אובאלית לקרנית. אסטיגמציה לא סדירה, עלולה להיגרם כתוצאה מפציעה בעין שגורמת לצלקת ברשתית, מסוגים מסוימים של ניתוח בעין או מקרטוקונוס (מחלה הגורמת להקטנה הדרגתית של עובי הקרנית).


מהי השכיחות של אסטיגמטיזם?

אסטיגמציה מופיעה לרוב בגיל מוקדם, לכן, חשוב לבצע בדיקות עיניים לילדים כדי למנוע בעיות ראייה בבית הספר כתוצאה מאסטיגמציה לא סדירה. במחקרים שבוצעו לאחרונה בטווח הגילאים 5 - 17 שנים, נמצא כי ליותר מ- 28% מהנבדקים הייתה אסטיגמציה של 1.0 דיופטר או יותר (מעל ל- 1.0 מוגדר כאסטיגמציה לא סדירה / גבוה). ישנו גם שוני מהותי בשכיחות האסטיגמציה על בסיס אתני והיא מופיעה יותר אצל בהירי עור (35%) מאשר בכהי עור (26%).


בדיקת אסטיגמציה

אסטיגמטיזם מגלים בבדיקת עיניים שגרתית. הרופא יוכל להעריך את מידת האסטיגמציה על ידי החדרת אור לעין המבוצעת על ידו באופן ידני ע״י העברת שורה של עדשות בין האור לעין, לבדיקה קוראים רטינוסקופיה ובלעז Retinoscopy. את הבדיקה מבצעים עם מכשיר שנקרא רטינוסקופ שהוא כלי מדויק ואמין הדומה לפנס.

למרות שרופאי עיניים רבים עדיין מבצעים את בדיקת הרטינוסקופיה באופן ידני, קיים כבר מכשיר אוטומטי באמצעותו ניתן לערוך בדיקות מהירות הרבה יותר, לאיתור אסטיגמציה ושגיאות השתברות אחרות. בין אם מבצעים בדיקה רטינוסקופית ידנית ובין אם מבצעים אותה באמצעות מכשיר השתברות קרניי אור אוטומטית לבדיקות הראשוניות, רופא העיניים עדיין צריך לעבד את הממצאים הראשונים עם המכשיר הידני כדי לתת מרשם סופי למשקפיים.


תיקון אסטיגמציה

אסטיגמציה ניתנת לתיקון על ידי משקפיים, עדשות מגע (גליליות רכות או חדירות גז קשיחות), ע״י ניתוח הסרת משקפיים בלייזר (ניתוח רפרקטיבי) או באמצעות שיטה חדשה יחסית המכונה הסרת משקפיים ללא ניתוח. בנוסף לעדשות כדוריות, משתמשים בעדשות כוח “גליל” (צילינדר) לתיקון ההפרשים בין הכוחות של שני המצהרים העיקריים של העין. להלן מידת משקפיים לדוגמא מסוג אסטיגמציה מיופייה (2.50-) (-1.00-) * (90) והסבר המשמעות של כל מספר:

  • המספר הראשון (2.50 -) הוא הכוח הכדורי (המידה היא דיופטר) לתיקון מיופייה במצהר העיקרי השטוח של העין.
  • המספר השני (1.00-) הוא הכוח הגלילי לתיקון נוסף של מיופייה במצב יותר מעוגל של מצהר עיקרי (D3.50 - = 1.00 - + 2.50 -).
  • המספר השלישי (90) הוא ציר האסטיגמציה. זהו המיקום (נמדד במעלות) של המצהר העיקרי השטוח, בסולם משתנה של 180 מעלות (כאשר 90 מעלות הוא המצהר האנכי של העין 180 מעלות הוא מציין את המצהר האופקי.

צירי האסטיגמציה (צילינדר) במרשם משקפיים ועדשות מגע, מתארים את מיקום המצהר העיקרי השטוח של העין ומשתמשים בסולם המשתנה של 180 מעלות. במידה ומרכיבים עדשות מגע גליליות רכות לתיקון אסטיגמציה, המרשם של העדשות יכלול את כוח העיגול, צילינדר וציון הציר.

ניתן גם לתקן אסטיגמטיזם באמצעות עדשות מגע חדירות גז, עדשות קשיחות אלו, מחליפות בצורה אופטית את הקרנית כמשטח להשתברות קרני האור על העין. אחת השיטות המועדפות על ידי רבים היא תיקון אסטיגמציה ע״י ניתוח לייזר בעיניים, לייזר LASIK למשל, יכול לתקן כמעט כל סוג של צילינדר בעין, בכל אופן, יש להתייעץ עם רופא עיניים על הדרך הטובה ביותר לתיקון אסטיגמטיזם, תוכלו לעשות זאת כאן בפורטל ע״י מילוי טופס צור קשר קצר.

pointer arrow

מתחילים לראות מצויין עכשיו! הרשמו כאן