×

×

מונחים מעולם המשקפיים

  • סוד הראיה - פעולת העין דומה במהותה לפעולת מצלמה. קרני האור “פוגעות” בעין וחודרות דרך הקרנית שהיא ה”חלון” של העין. במצב של ראיה תקינה, כשקרני האור עוברות דרך הקרנית והעדשה, הן מתמקדות על הרשתית. הרשתית הופכת את האור לזרמים חשמליים הנעים לאורך עצב הראיה, מן העין אל המוח. המוח מתרגם זרמים אלו לתמונה שאנו רואים.
  • קרנית - היא המשטח הקדמי ביותר של העין (בדומה למשטח הזכוכית של שעון). פרט לעובדה שהקרנית משמשת ככיסוי מגן בקדמת העין, הקרנית מספקת את מרבית כוח ההתמקדות של העין ורוב שבירת האור מתקבלת בזכות הקרנית. מכאן נובעת חשיבותה הרבה של הקרנית, שינויים קלים בפני הקרנית ישפיעו במידה ניכרת על יכולת העין למקד את האור.
  • קשתית - היא החלק הצבעוני של העין אשר במרכזה נמצא האישון. שרירי הקשתית פועלים כמו ה”צמצם” במצלמה וקובעים את גודל האישון ועל ידי כך את כמות האור החודרת לעין, כאשר הסביבה אפלה, הקשתית מאפשרת לאור רב יותר להיכנס לעין, ואילו באור חזק היא מצמצמת את כמות האור הנכנס.
  • עדשה - מאחורי הקשתית ממוקמת העדשה. כאשר היא משנה את צורתה העדשה ממקדת את האור על פני הרשתית וזאת לצורך ההתמקדות של העין בעצמים קרובים, השריר הקטן ששמו השריר הריסיני מתכווץ, והופך את העדשה לעבה ולחזקה יותר, כדי להתמקד בעצמים רחוקים השריר הריסיני מרפה והעדשה נעשית דקה וחלשה יותר.
  • רשתית - היא רקמת עצב דקה מאוד המצפה את הדופן האחורי של העין. רקמה זו רגישה לגירויי אור ומתרגמת אותו לתגובה כימית ההופכת לזרמים חשמליים. זרמים אלו עוברים דרך עצב הראיה ומשם למוח, שם הם מתורגמים לתמונה על ידי המוח וזאת באמצעות עצב הראייה האחראי על חיבור הרשתית למוח ע״י נתיב מפוצל.
  • גלגל העין - גלגל העין מתחלק לשני קטעים כאשר כל אחד מהם מלא בנוזל. החלק הקדמי פרוס בין העדשה לקרנית החלק השני (החלק האחורי) משתרע בין הקצוות האחוריים של העדשה לבין הרשתית. הנוזלים הנמצאים בגלגל העין (נוזל זגוגיתי ונוזל מימי) עוזרים לגלגל העין לשמור על צורתו.

עצרו לרגע

נמאס לך מהמשקפיים? הסרת משקפיים בלייזר היא הפתרון עבורך. זהו הליך אסתטי רפואי קצר לתיקון הראייה, שישחרר אותך מהצורך במשקפיים. חשוב לבחור במכון עיניים מקצועי ולהבטיח את הצלחת הטיפול! התייעצו עכשיו עם מכוני עיניים מומלצים דרך הטופס באתר.

עצרו לרגע

נמאס לך מהמשקפיים? הסרת משקפיים בלייזר היא הפתרון עבורך. זהו הליך אסתטי רפואי קצר לתיקון הראייה, שישחרר אותך מהצורך במשקפיים. חשוב לבחור במכון עיניים מקצועי ולהבטיח את הצלחת הטיפול! התייעצו עכשיו עם מכוני עיניים מומלצים דרך הטופס באתר.


כיצד מוגדר ליקוי ראיה?

ליקויי ראיה מוגדרים כהפרעות המתרחשות כאשר קרן האור אינה מתמקדת על הרשתית ובכך גורמת ליצירת תמונת ראיה מטושטשת. ליקוי ראיה עלול להיגרם כתוצאה מתפקוד לקוי של אחד או יותר מהאיברים המשתתפים בראיה בהם הקרנית, העדשה, הזגוגית, הרשתית ועצב הראיה.

מונחים מעולם המשקפיים  


ליקויי ראייה בולטים

  • מיופיה - קוצר ראיה מצב בו האור ממוקד לפני הרשתית והעין ארוכה מדי. במצב זה רואים טוב מאוד מקרוב אך הראיה לרחוק אינה טובה.
  • היפראופיה - רוחק ראיה מצב בו האור ממוקד מאחורי הרשתית והעין קצרה מדי. במצב זה נזקקים למשקפי ראיה הן לרחוק והן לקרוב.
  • צילינדר - אסטיגמציה מצב בו הקרנית אליפטית וקרני האור מתמקדות על יותר מאשר מוקד אחד. אנשים הלוקים בצילינדר סובלים מראיה מטושטשת ולעיתים גם מעיוות של דמויות.