נפטרים עכשיו מהמשקפיים!
background image
חשוב לדעת

תסמינים בולטים- עיוות ראייה
סוגי התנוונות- יבשה ורטובה
טיפול- לייזר והזרקה לחלל הזגוגית בעין
מי נפגע- לרוב אנשים מעל גיל 55

התנוונות היא מצב שבו הכתם הצהוב, החלק המרכזי ביותר של הרשתית מתנוון. התופעה שכיחה באותה מידה אצל גברים ואצל נשים ופוגעת יותר בלבנים מאשר בשחורים.

ניוון רשתית

חשוב לדעת

תסמינים בולטים- עיוות ראייה
סוגי התנוונות- יבשה ורטובה
טיפול- לייזר והזרקה לחלל הזגוגית בעין
מי נפגע- לרוב אנשים מעל גיל 55

התנוונות היא מצב שבו הכתם הצהוב, החלק המרכזי ביותר של הרשתית מתנוון. התופעה שכיחה באותה מידה אצל גברים ואצל נשים ופוגעת יותר בלבנים מאשר בשחורים.

ניוון רשתית עקב הזדקנות או ניוון רשתית סנילית (AMD – Age Related Macular Degeneration) היא מחלה שפוגעת באנשים מעל גיל 55 והגורם העיקרי לעיוורון (ראייה מתחת 20/200), תופעה זו היא תוצאה של פגיעה מתמשכת באזור קטן הנמצא במרכז הרשתית הנקראת מאקוילה.

המאקוילה (הכתם הצהוב) היא רקמה רגישה לאור המכסה את החלק האחורי בעין ומהווה חלק מהרשתית שאחראית על הראייה המרכזית, מה שמאפשר לראות פרטי פרטים בצורה בהירה וברורה, ולמרות שהמאקוילה מייצגת חלק קטן מכלל הרשתית היא רגישה מאוד יחסית לשאר הרשתית.

תפקוד טוב של המאקוילה יאפשר ביצוע פעולות מדויקות כמו השחלת חוט דק לתוך מחט, אפשרות לקרוא אותיות קטנות ועוד. הרשתית ההיקפית מסביב, מאפשרת ראייה אופקית וכללית, שכאשר היא מזהה מישהו שנמצא בקו הראייה, היא תעזור לזהות ולהכיר את הצורה הגנרית של אותה הדמות. מבוגרים רבים מפתחים לרוב ניוון רשתית כחלק מתהליך טבעי של הזדקנות הגוף כאשר הסוג הנפוץ ביותר הוא ניוון רשתית הקשור לגיל.

תופעת ניוון הרשתית מתבטאת בעיקר בסימפטומים של ראייה מטושטשת, אזורים חשוכים בשדה הראייה, עיוות כללי במרכז הראות ואף איבוד הראייה במרכז, אם כי הדבר אינו משפיע על הראייה האופקית והסביבתית, לדוגמה, כאשר ניוון הרשתית במצב מתקדם אפשר לראות צל של השעה בשעון קיר אך לא להבחין במחוגים שמראים את השעה.

עצרו לרגע

ממולץ להיפגש ללא דיחוי עם רופא עיניים מיד כאשר אתם מרגישים עיוות כלשהו בראייה, כך שקווים ישרים ודקים נראים גליים. הבדיקה המקדימה עשוייה למנוע עיוורון.

עצרו לרגע

ממולץ להיפגש ללא דיחוי עם רופא עיניים מיד כאשר אתם מרגישים עיוות כלשהו בראייה, כך שקווים ישרים ודקים נראים גליים. הבדיקה המקדימה עשוייה למנוע עיוורון.


גורמים לניוון רשתית

הגורמים לניוון רשתית הם הצטברות משקעים צהובים או לבנים של חומר חוץ תאי (חומר היאליני) מתחת לרשתית באזור המקולה המכונים דרוזן (Drusen), ובמקרים אחרים היווצרות לא רגילה של כלי דם מוגדלים שמתרכזים גם הם מתחת לרשתית.

גם ללא טיפול, ניוון רשתית שלעצמה בלבד אינה גורמת לעיוורון מוחלט, אנשים עם מצב חמור ומתקדם של ניוון רשתית השייכת לגיל, יכולים ליהנות מראייה סביבתית טובה ובמקרים רבים ההשלכות של הניוון על הראייה יכולה להיות מינימאלית, אולם, כאשר ניוון הראייה מתחיל להראות סימנים של התחלת עיוורון, הוא מתחיל בדרך כלל עם עין אחת אם כי הוא עלול בהמשך להשפיע גם על העין השנייה. אנשים רבים אינם מודעים לבעיה עד שהשינוי בראייה הופך להיות מוחשי, או כאשר זה נחשף בבדיקת עיניים.


סוגי ניוון רשתית

יש שתי צורות של התנוונות הכתם הצהוב: ניוון רשתית יבשה (אטרופית) וניוון רשתית רטובה. רובנו סובלים מהתנוונות יבשה שנגרמת כתוצאה מהזדקנות והצרות רקמות המאקוילה. בדרך כלל ניוון רשתית מתחיל כאשר חלקיקים קטנים של פרוטאינים שומניים (דרוזן), שיכולים להיות בצבע צהוב או לבן נוצרים מתחת לרשתית, כך שלמעשה המאקוילה יכולה לשנות את צורתה לדקה יותר ולפעול בצורה לא נכונה.

בניוון רשתית יבשה, אובדן הראייה הוא הדרגתי, אנשים שמתפתחת אצלם התנוונות יבשה חייבים טיפול שכולל בדיקות מעקב תקופתיות של הראייה המרכזית. כאשר מבחינים בשינוי כלשהו בראייה, יש לסור לרופא עיניים ללא דיחוי שכן התנוונות יבשה עלולה להשתנות להתנוונות רטובה (תַּפְלִיט או בלעז: Exudate) שפירושו נוזל המסתנן מתוך מחזור הדם, שהוא מבחינתו מזיק הרבה יותר.

מכיוון שלא קיימת תרופה או טיפול לניוון רשתית יבשה, יש לצרוך וויטמינים חיוניים. כאשר כלי דם חדשים גדלים מסביב לכתם או בתוכו, אפשר לטפל בהם באמצעות צריבה בקרן לייזר כדי שאלו לא יגרמו לנזק נוסף.


אבחון רשתית יבשה ומבחן אמסלר גריד

כדי לאבחן התנוונות יבשה צריך להשתמש בתדירות בציור הנקרא אמסלר “גריד” (רשת) - Amsler Grid. בגלל שניוון רשתית יבשה עלול להשתנות להתנוונות רטובה (מצב חמור יותר כאמור), הרשת תעזור לבצע מעקב שגרתי של הראייה.

כדי להשתמש באמסלר גריד, צריך לוודא שיש מספיק אור, להרכיב משקפיים ולהחזיק את הציור במרחק של 30 עד 40 ס״מ מהפנים. לאחר מכן יש לעצום או לכסות עין אחת, להסתכל ישירות לנקודה המרכזית ולראות שכל הקווים ברשת הם ישרים או שישנם אזורים שהקווים בהם מעוותים, מטושטשים או חשוכים.

לאחר מכן יש לחזור על אותו התהליך עם העין השנייה. במידה וחלק אחד מהרשת נראה גלי, מטושטש או חשוך, יש לראות רופא עיניים ללא דיחוי. גם אם מגלים שינוי בראייה הכללית כאשר מתבוננים ברשת צריך להודיע על כך לרופא.

כ- 10% מהסובלים מניוון רשתית נפגעים מהניוון הרטוב שעלול לגרום לנזק רב יותר לראייה המרכזית או לראייה הפרטנית. ניוון רשתית רטוב נגרם כאשר קיימת גדילת יתר בנפח כלי הדם מתחת לרשתית, גידול זה של כלי הדם נקרא (Choroidal neovascularization (CNV, שבו כלי הדם מתרחבים מתחת לפוביאה וחודרים לתוך הרשתית ומדממים, ברחות הדם הזו תגרום לטשטוש בראייה וראייה מרכזית מעוותת.

אובדן הראייה עלול להיות מהיר יותר ובולט יותר מאשר בניוון רשתית יבשה. הסיכון באיבוד הראייה הפרטנית תלוי בזמן שבו כלי הדם ממשיכים לגדול ולייצר בריחה נוספת של נוזלים או דם (ככל שעובר יותר זמן, הסיכון גבוה יותר). בנוסף, שתי הצורות של התנוונות הכתם הצהוב תוקפות לרוב את שתי העיניים בו זמנית. אבחון מוקדם, יעזור לשמור על הראייה המרכזית.


סימפטומים

התנוונות הכתם גורמת בפתאומיות או בהדרגה לאובדן הראייה. לעיתים התסמין הראשון הוא עיוות ראייה בעין אחת, כך שקווים ישרים ודקים נראים גליים. לעיתים רופא עיניים יכול לראות שינויים פיסיים מוקדמים ליד הכתם וזאת עוד לפני ההתפתחות של תסמינים אחרים. התנוונות רשתית עלולה לפגוע קשות בראייה, אולם רק לעיתים רחוקות היא גורמת לעיוורון מוחלט. הראייה בשוליים החיצוניים של שדה הראייה (ראייה היקפית) והיכולות להבחין בצבעים אינן נפגעות.


טיפול

ההתקדמות הגדולה שהושגה בשנים האחרונות היא במצבים של התנוונות רטובה, שעד לא מזמן הטיפול היחידי שהיה אפשרי בוצע בלייזר בלבד. רק מאוחר יותר התחילו לבצע הזרקות לעין עם מרכיבים שמונעים גדילת כלי דם חדשים (Angiogenesis inhibitor) לטיפול בניוון הרשתית.

פעולת ההזרקה נועדה למנוע התקדמות בגדילת קרומים ניאו-וסקולריים תוך שימוש ברניביזומאב ובבסיזומאב שמהווים פריצת דרך בטיפול והמאפשרים שיפור הראייה ומניעת ההידרדרות.

החומר ניתן על ידי הזרקה לחלל הזגוגית בעין במינונים של 5 עד 6 מ״ג כל חודש והוא אמבולטורי (מבוצע בחדר טיפולים ולא בחדר ניתוח). הטיפול גם אינו מצריך אשפוז. 70% מהמטופלים אינם מאבדים את הראייה בדרך זו, נתונים מעודדים בהחלט!

pointer arrow

מתחילים לראות מצויין עכשיו! הרשמו כאן