×

×

ניתוח קטרקט תופעות לוואי

כמו בכל סוג של ניתוח גם ניתוח הקטרקט נושא עימו מספר סיכונים ותופעות לוואי. סיבוכים בלתי צפויים ותוצאות לא רצויות יכולים להיגרם גם אם רופא עיניים מנוסה ביצע את הניתוח בצורה מושלמת וללא דופי וזאת למרות שניתוחי קטרקט נחשבים לבטוחים מאוד ובעלי שיעור הצלחה גבוה ביותר של 98% (רוב המטופלים מביעים שביעות רצון מלאה מהתוצאות).

חשוב לדעת לפני ההליך מהן תופעות הלוואי הנלוות לניתוחי קטרקט בעיניים. במאמר זה נסקור תופעות לוואי עיקריות כמו קטרקט משני (עמימות הנרתיק האחורי), התנתקות הרשתית, זיהום משמעותי בתוך העין והמקולה (כתם). כמובן שיש להתייעץ עם מנתח קטרקט עוד לפני הניתוח ולקבל ממנו הסבר מקיף בעל פה על תופעות לוואי נוספות אחרות.

ההמלצה שלנו

נכנסתם לעשור החמישי של חייכם ואתם סובלים מראייה מטושטשת? יתכן שיש לכם קטרקט! אם לא מטפלים בתופעה בזמן, הקטרקט עלול לגרום לעיוורון ולכן מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מבלי להשתהות, חפשו רופא עיניים בקופת החולים אליה אתם שייכים וגשו מהר להיבדק.

ההמלצה שלנו

נכנסתם לעשור החמישי של חייכם ואתם סובלים מראייה מטושטשת? יתכן שיש לכם קטרקט! אם לא מטפלים בתופעה בזמן, הקטרקט עלול לגרום לעיוורון ולכן מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מבלי להשתהות, חפשו רופא עיניים בקופת החולים אליה אתם שייכים וגשו מהר להיבדק.


קטרקט משני - Pco

כמה חודשים לאחר ניתוח קטרקט עלולה להתעורר תופעה מאוחרת המכונה Pco - posterior capsule opacification, שזה עמימות הנרתיק האחוריץ מצב זה מתרחש כאשר החלק האחורי של הנרתיק הופך לעכור. הסממנים של Pco הם ראייה מטושטשת, סנוור, רגישות לאור וכו’ הדומים לסממנים של הופעת קטרקט, מסיבה זו נקרא ה- Pco קטרקט משני.

הטיפול בקטרקט משני מתבצע ע״י יצירת נקב בנרתיק באמצעות לייזר מיוחד הנקרא YAG לייזר, הטיפול בקטרקט משני נמשך מספר דקות וללא כאבים, אנרגיית הלייזר עוברת דרך הקרנית וה-IOL מבלי לגרום נזק ושיקום הראייה נעשה כמעט באופן מיידי.


התנתקות הרשתית

התנתקות הרשתית נגרמת כאשר נוזל מחלחל תחת קרע ברשתית. במהלך ניתוח קטרקט חלים שינויי לחץ בתוך העין אשר מעלים את הסיכון לקרע וכתוצאה מכך להתנתקות הרשתית.

הסממנים הברורים של ניתוק הרשתית הם הבזקי אור ותנודות קוטביות בראייה המרחבית. תופעת הלוואי של ניתוק הרשתית מתרחשת ע”פ הסטטיסטיקה אחד לכל מאתיים ניתוחי קטרקט.

גילוי מוקדם הכרחי להצלחת הטיפול של ניתוק הרשתית, הטיפול רצוי שיעשה ע״י מנתח מומחה לניתוק רשתית.


Endophthalmitis

Endophthalmitis זה זיהום רציני בתוך העין, הסממנים הם כאבים בעין, אדמומיות, רגישות יתר ואובדן חלקי של הראייה, הסממנים יכולים להופיע מספר ימים לאחר הניתוח ובמקרים אחרים אף יותר מכמה ימים לאחר ניתוחי קטרקט, לפי הערכות המרכז לרפואת עיניים העולמי ה- Endophthalmitis מתרחש אחת לכל 3,000 ניתוחים.

הטיפול ב- Endophthalmitis הוא בדרך כלל עם זריקה אנטיביוטית אל תוך העין, במקרים אחרים הטיפול בזיהום מבוצע ע״י ניתוח הנקרא vitrectomy להסרת דמוי הגל vitreous (זגוגית) שממלא את פנים העין ומזוהם עם בקטריה דלקתית ורעלים.


Cystoid Macular Edema

המקולה (כתם) הוא החלק הרגיש ביותר ברשתית המקנה את מרכז שדה הראייה. ניתוח קטרקט יכול לגרום לכלי דם ברשתית להזרים נוזל לתוך הרשתית ולגרום לציסטות במקולה שגורם לאובדן מרכז הראייה.

תופעה זו מכונה בצקת מקולרית (CME) הנגרמת מניתוח קטרקט, סממני המחלה ניכרים כשישה שבועות לאחר הניתוח ובמקרים אחרים מספר חודשים. הטיפול מצריך בדרך כלל טיפות עיניים אנטי דלקתיות במקרים אחרים סטרואידים לבליעה או זריקות של סטרואידים מאחורי העין. במקרים אחרים יש לעבור ניתוח נוסף בשם Vitrectomy.