נפטרים עכשיו מהמשקפיים!
background image
חשוב לדעת

משך ההליך- בהתאם לשיטה
זמן החלמה- שבועות עד חודשים
מספר טיפולים- משתנה
תוצאות- קבועות

יתאים לרוב לילדים מתחת לגיל 6 אך גם בגילאים 6 - 8 ניתן לעבור את ההליך

עין עצלה

חשוב לדעת

משך ההליך- בהתאם לשיטה
זמן החלמה- שבועות עד חודשים
מספר טיפולים- משתנה
תוצאות- קבועות

יתאים לרוב לילדים מתחת לגיל 6 אך גם בגילאים 6 - 8 ניתן לעבור את ההליך

הסטטיסטיקה מראה כי אחד מכל 10 ילדים סובל מעין עצלה (Ampliopia), שכיחותה באוכלוסייה בכלל נאמד בכ- 2.5%, כ- 50% מהם אינם מודעים כלל לבעיה. עין עצלה גורמת לאובדן הראייה באחת מהעיניים ונפוצה בעיקר בקרב ילדים מתחת לגיל 7.

למחלה ישנו שלב קריטי שלאחריו הריפוי אינו אפשרי ומכאן החשיבות באיתור המחלה בשלביה הראשונים. יש להכיר את הסממנים של המחלה עליהם תוכלו לקרוא כאן בהמשך ולקחת את הילד אל רופא העיניים לפחות פעם אחת בשנה.

עין עצלה נגרמת כתוצאה מפגם במבנה הראייה בגיל הילדות. זהו ליקוי אופייני שפתרונו קשור בגילוי המוקדם כבר לפני גיל 6. השלב הקריטי לאיתור עין עצלה הוא לפני גיל 6. עין עצלה שמתגלה לפני גיל 6 ניתנת לטיפול בהצלחה, מגיל 6 ועד גיל 8 רק 20% מהמקרים מטופלים בהצלחה ומעל לגיל 8 הטיפול בעין עצלה אינו משיג תוצאות של ממש.

מה עושים?

אמבליופיה או עין עצלה, הוא מצב שבו עין בריאה ותקינה למראה, איננה מצליחה להגיע לחדות ראייה טובה גם לא בעזרת משקפיים, ניתוח להסרת משקפיים בלייזר או ע״י הרכבת עדשות. ישנם מספר פתרונות לתופעה כאשר הטובה שמבינהן היא שיטת נוירוויז'ן.

מה עושים?

אמבליופיה או עין עצלה, הוא מצב שבו עין בריאה ותקינה למראה, איננה מצליחה להגיע לחדות ראייה טובה גם לא בעזרת משקפיים, ניתוח להסרת משקפיים בלייזר או ע״י הרכבת עדשות. ישנם מספר פתרונות לתופעה כאשר הטובה שמבינהן היא שיטת נוירוויז'ן.


גורמים לעין עצלה

 • הגורם האורגני – מאופיין בראייה לקויה בעין אחת או בשתי העיניים שאינה ניתנת לתיקון בעזרת משקפיים או רטיות בגלל שהשינוי נגרם משינויים אנטומים כמו קטרקט, מחלות ניוון, או החלשות אחיזת הרשתית.
 • מצמוץ לא רצוני - עין עצלה נגרמת כתוצאה ממצמוצים לא רצוניים שמונעים מהאדם להתמקד נכון בגלל רעד לא רצוני ומתמשך של העין. חומרת הבעיה תלויה בגורמים כמו גיל או גודל העיוות בראייה. בכל אופן, טיפול יעיל ובזמן ישיב את הראייה באופן מוחלט.
 • עין עצלה כתוצאה מ”נידוי” - מכונה גם “עין ללא שימוש”, נגרמת כאשר העין סובלת ממחלה כלשהי המונעת את התפתחות הראייה. גלאוקומה וקטרקט הן הבעיות היותר נפוצות.
 • עין עצלה רפרקטיבית - ברוב המקרים (80% מאלו שמתגלים) ישנו פער ביו שתי העיניים כתוצאה ממיופייה, היפר מטרופייה או אסטיגמציה גבוהה שגורמת למוח להעדיף את הראייה של אחת העיניים (זו שרואה טוב יותר) ולהפסיק לעבוד עם העין השנייה כך שזו הופכת להיות עין עצלה.
 • פזילה - עין עצלה נגרמת גם כתוצאה מפזילה שגורמת לראייה כפולה. המוח מבטל את המידע מהעין הפוזלת ומשתמש רק בנתוני הראייה של העין שמתפקדת היטב.

עין עצלה  


סממנים לעין עצלה

באופן כללי, ילדים מתחת לגיל 6 אינם מתלוננים על ראייה לא טובה היות ובגיל כה מוקדם הם אינם מבינים את הבעיה. לכן, יש לבדוק את הראייה של ילדיכם, להשוות בין עין אחת לשנייה, לבצע בדיקות הצלבה וכך לאתר את המחלה.

בדיקת ראייה היא דרך חשובה לגילוי המחלה אולם חשוב גם לשים לב לסממנים המעלים חשד אפשרי שילדכם סובל מעין עצלה, היסטוריה רפואית היא אחת מהן, הורים ובני משפחה קרובים הסובלים מליקויי ראייה מגדילים את הסיכוי, גם פזילה צריכה להדליק נורת אזהרה. להלן סממנים נוספים שיש להיות קשובים אליהם:

 • מיצמוץ בראייה.
 • כאבי ראש תכופים.
 • שפשוף מתמשך של העיניים.
 • נטייה של העין לרטיבות ואדמומיות.
 • הילד אינו מסוגל לאמוד מרחקים בצורה רגילה.
 • אי נוחות בחשיפה לשמש והסתגלות יתר לצל ולחשיכה.
 • בזמן קריאה או ציור הילד מתקרב לנייר יתר על המידה.
 • הילד מנענע בראש לשני הצדדים כדי להתרכז במה שכתוב על הלוח.
 • הילד משנה לעיתים תכופות את המבט כאשר הוא מסתכל על משהו קבוע.

 


טיפול בעין עצלה

הטיפול הנפוץ ביותר לעין עצלה הוא סתימת העין, כלומר, יש לכסות בעזרת רטייה את העין שרואה טוב כדי לגרות את העין העצלה ולעזור לה לראות בעזרת משקפיים או עדשות עיניות. טיפול נוסף בעין עצלה מתבצע ע״י הזלפת טיפות עיניים שמערפלות את הראייה בעין “הנורמאלית” וע״י כך גורמות למוח להפעיל את העין העצלה והבעיתית ולהפסיק להתעלם ממנה, כך היא תתחיל לראות היטב.

החוכמה כאמור היא לאתר את התופעה כמה מוקדם שרק ניתן היות ובגיל מוקדם מערכת הראייה עדיין לא השלימה את התפתחותה ולכן היא קלה יחסית לשינויים. ההוכחה לכך היא עין עצלה אצל פעוט למשל שיכולה להירפא במשך מספר שבועות מצומצם לעומת ילד בגיל שש שזמן הריפוי שלו יכול להמשך מספר שנים. קיימת שיטה נוספת המכונה נוירוויז’ן, המתאימה אף היא לטיפול בעין עצלה. מדובר בתוכנית אימון לעין ע״י שימוש בתוכנה מיוחדת על המחשב.

pointer arrow

מתחילים לראות מצויין עכשיו! הרשמו כאן